Nå har jeg loddet og knotet lenge nok med kabler og koblinger, så nå har tiden kommet for å lage sitt eget kretskort.
Eget PCB design
PCB står for Printed Circuit Board og veien til å lage egne slike kretskort virket litt lang, men jaggu var det ikke så vanskelig.
Jeg lastet ned programmet Fritzing og satte igang med å designe hundehus-sensoren litt strukturert.
Steg 1
*Alle komponentene og koblinger på plass.*
Først stablet jeg alle komponentene på 2 koblingsbrett (breadboard) for å ha en enkel måte for å se om alle greiene er koblet riktig. Her har jeg også tatt høyde for tilkobling av andre sensorer og LED. Jeg håper å få brukt dette kretskortet til flere ting når jeg først har laget dette.
Steg 2
*Koblingskjema for kretskortet.*
Neste steg skulle vært å sjekket koblingsskjema, men her må jeg innrømme at jeg trenger litt mer trening før det gir meg noen utvidet mening. Jeg skjønner basisen, men sliter med å se evt feil. Derfor hoppet jeg rett til PCB design og satset på at intuisjonen min fungerte denne gangen også.
Steg 3
*Eksport av produksjonsfiler.*
Når jeg følte meg relativt sikker på at dette kommer til å fungere, så eksporterte jeg designet til Gerber-filer som de fleste PCB-produsenter støtter.
Dette ble så lastet opp på https://jlcpcb.com/ og 30 stk er nå på vei til meg.
Nytt innlegg om testing kommer så snart jeg får PCBene i hus.